Körny.védelem

MINDEN, AMIT A SZELEKTÍV HULLADÉKGYŰJTÉSRŐL TUDNI KELL

 

HOGYAN KÜLÖNBÖZTESSÜK MEG EGYMÁSTÓL A SZELEKTÍV ÉS A HÁZTARTÁSI HULLADÉKOT?

A szelektív hulladékok azok az anyagok, amelyek keletkezésük helyén (háztartás, gyárak, mezőgazdaság stb.) haszontalanná váltak, de anyagfajtánként külön kezelve, szelektíven gyűjtve még másodlagos nyersanyagként hasznosíthatók.

Háztartási hulladékoknak hívjuk azokat a haszontalanná vált anyagokat, amelyeket nem tudunk, vagy nem akarunk tovább használni. A gazdaság körforgásából kikerülő, általában vegyesen tárolt anyagok ezek.

A fent említetteken kívül beszélhetünk még települési szilárd hulladékról is, mely olyan szilárd hulladék, beleértve a nagydarabos hulladékot (lomot) is, amely a lakossági, fogyasztási, intézményi, szolgáltatási, kereskedelmi és vendéglátási tevékenységből, közterületek tisztán tartásából származik.

 

HONNAN SZÁRMAZIK A HÁZTARTÁSI HULLADÉK?

A háztartási hulladékok az emberi tevékenység eredményeként keletkeznek az élet minden területén, a megvásárolt termékekkel kerülnek be a háztartásba. A háztartási hulladékok egyrészt tehát a termékek elhasználódásából, másrészt pedig a termékek csomagolásának feleslegessé válása révén jönnek létre.

 


MI A SZELEKTÍV HULLADÉKGYŰJTÉS?

Szelektív hulladékgyűjtésnek nevezzük azt a folyamatot, amikor valaki a háztartásban keletkező, számára felesleges, de hasznosítható anyagokat külön gyűjti, és megfelelő módon adja tovább hasznosításra, ipari feldolgozásra.

Amennyiben jó minőségű válogatott hulladékot kívánunk nyerni, az osztályozást a hulladékok keletkezési helyén kell végezni, azaz az egyes háztartásokban, gyárakban, hivatalokban és intézményekben stb.

 

A SZELEKTÍV HULLADÉKGYŰJTÉSI CÉLJAI

A szelektíven gyűjtött hulladék érték, hiszen megfelelő előkészítés után másodnyersanyagként felhasználható különböző termékek gyártásához.

A másodnyersanyagok felhasználásával megkíméljük az elsődleges nyersanyagokat (pl. papírgyártásnál a fát), ami nagyon fontos, hiszen nagyon sok nyersanyagforrásunk már kimerülőben van, így nem lenne szabad pazarlóan bánnunk velük.

A másodnyersanyagok újrahasznosítása jelentős energiatakarékosságot is eredményez, mivel ezek a folyamatok kevesebb technológiai lépést igényelnek:

  • lecsökken a hulladék mennyisége, ezáltal megnő a hulladéklerakók élettartama,
  • a kevesebb hulladék kevésbé terheli a környezetet, így csökken a környezetterhelés.

A SZELEKTÍV HULLADÉKGYŰJTÉS HELYE OTTHON

A szelektív hulladékgyűjtéshez sem nagy beruházásra, sem nagyobb helyre nincs szükség. Csupán a lakásban lévő hulladékgyűjtő edényünket kell két kisebbre lecserélni. A szelektív gyűjtő lehet egyszerű papírdoboz is, hiszen a tisztán, külön gyűjtött hulladék nem szennyezett, száraz, nincs szaga.

 

A SZELEKTÍV GYŰJTÉS TITKA

A szelektív hulladékgyűjtés sikerességének alapja, hogy minden fajta másodnyersanyagot a lehető legtisztábban adjunk tovább hasznosításra, és hogy helyesen válogassuk szét a csomagolási hulladékokat.

 

ZÖLDSZIGETEK

A zöldszigetek listáját EZEN a linken találja meg.

 

HÁZHOZ MENŐ SZELEKTÍV HULLADÉKGYŰJTÉS

Hogy hatékonyabbá tegyük a papír és műanyag hulladék elkülönítve történő gyűjtését, a kertes házas városrészeken bevezettük a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtést. Ennek keretében a családi házban élők kék és sárga színű merev falú, 240 literes hulladékgyűjtő edénybe helyezhetik el az újrahasznosításra alkalmas (papír és műanyag) hulladékokat, amelyeket a hulladékszállítási naptárakban megjelölt időpontokban szállítunk el.

 

ZÖLDHULLADÉK SZÁLLÍTÁS

A kertes házban élők számára társaságunk a növényi eredetű bomló szerves anyagok keletkezésük helyén történő gyűjtését is biztosítja. A zöldhulladékok tárolására szolgáló 20000 darab 120 literes edényeket Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Szilárdhulladék-gazdálkodási Társulással együttműködve térítésmentesen biztosította a családi házas övezetekben lakók rendelkezésére.

Az így gyűjtött hulladékokat a kezelőtelepünkre való szállítás után komposztáljuk.

HULLADÉKUDVAR

Társaságunk közszolgáltatás keretében Nyíregyháza Megyei Jogú Város közigazgatási területén jelenleg két, Mátészalkán egy hulladékgyűjtő udvart üzemeltet.

A hulladékgyűjtő udvarok a hazai jogszabálynak és az uniós előírásoknak megfelelően kerültek kialakításra.

Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye lakossága díjtalanul leadhatja (kis mennyiségben) a háztartásban keletkező:

  • települési szilárd hulladék elkülönítetten gyűjtött, hasznosítható frakcióit (papír, műanyag, fém, üveg hulladék, italoskarton doboz),
  • veszélyes hulladékot, például:
  • használt sütőolajat
  • zsiradékot
  • olajos hulladékot (rongyot, szűrőt, flakont)
  • fáradt olajat
  • akkumulátort
  • szárazelemet
  • festékes, hígító, vegyszeres göngyöleget
  • aeroszolos készítményeket
  • elhasznált nyomtatópatront
  • fénycsöveket
  • elektronikai hulladékot
  • nagyobb méretű lomokat,
  • zöldhulladékot,
  • 1 m3-ig építési törmeléket.

 MOHU ÁSZF (A hulladékudvaron történő gyűjtésre vonatkozó szabályok) Letölthető ITT

 

IPARI, INTÉZMÉNYI SZOLGÁLTATÁS

Társaságunk rendelkezik a kereskedelmi egységeknél, valamint gyáraknál keletkező nagyobb mennyiségű, elkülönítetten gyűjtött, újrahasznosítható hulladékok tárolására és szállítására alkalmas eszköz és gépjárműparkkal is. A hulladékok gyűjtésére 7-15-30 m3-es edények szolgálnak, szükség esetén pedig tömörítőfejjel ellátott konténereket is tudunk biztosítani, amelyeket speciális unirollos gépjárművekkel szállítunk el.

A kis mennyiségben keletkező hulladékok begyűjtése rendszeresített járattal történik azoknál az intézményeknél, amelyek gyűjtőedénnyel rendelkeznek. Ahol nincs erre a célra kihelyezett edény, onnan platós gépjárművel oldjuk meg a hulladékok elszállítását.

 

 

Hogyan gyűjtsük szelektíven a polisztirol/hungarocell hulladékot? Kérjük az elkülönített gyűjtés során kövessék az alábbiakat:

  • A tiszta polisztirol/hungarocell tartalmú csomagolóanyagokat kérjük, hogy a kommunális gyűjtőedény helyett a szelektív hulladékok gyűjtésére szolgáló edénybe vagy edény mellé átlátszó zsákba helyezzék ki.
  • Kizárólag tiszta, szennyeződésmentes csomagolási hulladékot adjanak át.
  • Az építési és bontási hungarocell hulladék díjmentes átvételére nincs lehetőség.
  • Nagyobb mennyiségű hungarocell/polisztirol hulladék esetén kérjük, hogy a lakosok azt a hulladékudvarokban adják át. (Térképes kereső: https://mohu.hu/terkepes-kereso)
  • Kisebb, de a gyűjtőedény méretéhez (űrtartalmához) képest jelentősnek nevezhető mennyiség esetén kérjük, hogy amennyiben megoldható, a házhoz menő gyűjtéshez átlátszó zsákban helyezzék ki a hungarocell hulladékot a gyűjtőedény mellé.
  • A gyűjtőedény méretéhez képest nem jelentős hungarocell/polisztirol kis mennyiségben továbbra is elhelyezhető a szelektív gyűjtőedényben. 

További részletes tájékoztatást ügyfélszolgálatunktól kaphat:

Postacím: 4400. Nyíregyháza, Bokréta u. 22.

Tel.: + 36 42/508 - 369

E-mail: ugyfelszolgalat@eakhulladek.hu

Honlap: www.eakhulladek.hu

 


A könyebb tájékozódás érdekében tekintse meg kisfilmjeinket:

 

Hulladékszállítási problémák

Problémája merült fel a hulladékszállítás kapcsán? Nem szállították el kihelyezett gyűjtőedényének tartalmát, esetlegesen eltört gyűjtőedénye? Szeretne tájékozódni, hogy milyen szabvány gyűjtőedényben helyezheti ki hulladékát? Tájékozódjon az ÉAK Nonprofit Kft. kisfilmjéből.

     

     

    Konténeres szállítás

    Konténerre van szüksége? Problémát okoz a szállítás? Az alkalmanként nagyobb mennyiségben keletkező hulladékok, gyűjtésére is biztosít konténereket az ÉAK Nonprofit Kft., sőt akár azok elszállításáról is gondoskodunk.

     

     

    Zöldhulladék szállítás

    Az ÉAK Nonprofit Kft. kisfilmjében megmutatja mi történik az elkülönítetten gyűjtött növényi hulladékkal. Nézze meg pár percben, hogy miért érdemes szelektíven gyűjteni a zöldhulladékot.

     

     

    Ügyfélszolgálat

    Hogyan vehető igénybe a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás? Mi a teendő új ingatlan vásárlása esetén, adatváltozáskor, vagy szüneteltetéskor? Az ÉAK Nonprofit Kft. kisfilmjéből megtudhatja, mire érdemes odafigyelni az ügyintézés során.